Diocesan Cycle of Prayer

The Diocesan Cycle of Prayer included here is structured to include all congregations, clergy and staff, the ministries and committees of the Diocese of Olympia. It is updated yearly.

 2019 DIOCESAN PRAYER CYCLE

for

Congregations, Ministries, and Institutions of the Diocese of Olympia

 

January 2019 (Be Attitudes)

1/6/19 – The Epiphany

  • St. Alban, Edmonds
  • Redeemer, Kenmore

 

1/13/19 – First Sunday after the Epiphany

  • Christ Church, Seattle
  • St. Andrew, Seattle

 

1/20/19 – Second Sunday after the Epiphany

  • St. Luke, Seattle
  • St. Stephen, Seattle
  • Apostles (COTA), Seattle

 

1/27/19 – Third Sunday after the Epiphany

  • St. David Emmanuel, Shoreline
  • St. Dunstan, Shoreline

 

February 2019 (Holy C)

2/3/19 – Fourth Sunday after the Epiphany

  • Ascension, Seattle
  • Epiphany, Seattle

 

2/10/19 – Fifth Sunday after the Epiphany

  • St. Clement, Seattle
  • St. John the Baptist, Seattle

 

2/17/19 – Sixth Sunday after the Epiphany

  • Saint Mark’s Cathedral, Seattle
  • St. Paul, Seattle

 

2/24/19 – Seventh Sunday after the Epiphany

  • St. Peter, Seattle
  • Trinity, Seattle

 

March 2019 (Eastside)

3/3/19 – Last Sunday after the Epiphany

  • All Saints, Bellevue
  • Resurrection, Bellevue

 

3/10/19 – First Sunday in Lent

  • Holy Apostles, Bellevue
  • St. Margaret, Bellevue
  • St. Michael & All Angels, Issaquah

 

3/17/19 – Second Sunday in Lent

  • St. John, Kirkland
  • St. Thomas, Medina

 

3/24/19 – Third Sunday in Lent

  • Emmanuel, Mercer Island
  • Holy Cross, Redmond

 

3/31/19 – Fourth Sunday in Lent

  • Good Samaritan, Sammamish
  • St. Clare, Snoqualmie

 

April 2019 (Evergreen)

4/7/19 – Fifth Sunday in Lent

  • St. Matthew/San Mateo, Auburn
  • Good Shepherd, Federal Way
  • St. Elizabeth, Burien

 

4/14/19 – Sunday of the Passion: Palm Sunday

  • St. James, Kent
  • St. Columba, Kent

 

4/21/19 – Easter Day

  • St. John Sudanese, Tukwila
  • St. George, Maple Valley

 

4/28/19 – Second Sunday of Easter

  • St. Luke, Renton
  • Our Lady of Guadalupe, Renton


May 2019 (Rainier)

5/5/19 – Third Sunday of Easter

  • St. Mary, Lakewood
  • St. Joseph-St. John, Lakewood

 

5/12/19 – Fourth Sunday of Easter

  • All Saints, Tacoma
  • Christ Church, Tacoma
  • Holy Family of Jesus, Tacoma

 

5/19/19 – Fifth Sunday of Easter

  • St. Andrew, Tacoma
  • St. Luke Memorial, Tacoma

 

5/26/19 – Sixth Sunday of Easter

  • St. Matthew, Tacoma
  • Christ Church, Puyallup

 

June 2019 (Peninsula)

6/2/19 – Seventh Sunday of Easter

  • St. Hugh, Allyn
  • Grace, Bainbridge Island

 

6/9/19 – Day of Pentecost

  • St. Barnabas, Bainbridge Island
  • St. John, Gig Harbor

 

6/16/19 – Trinity Sunday

  • Faith, Poulsbo
  • St. Swithin, Forks
  • St. Andrew, Port Angeles

 

6/23/19 – Second Sunday after Pentecost

  • St. Paul, Port Townsend
  • St. Luke, Sequim
  • St. Antony of Egypt, Silverdale

 

6/30/19 – Third Sunday after Pentecost

  • St. Nicholas, Tahuya
  • Holy Spirit, Vashon Island

 

July 2019 (Ministries & Institutions)

7/7/19 – Fourth Sunday after Pentecost

  • Huston Camp & Conference Center, Gold Bar
  • St. Andrew’s House, Union
  • Community of the Paraclete

 

7/14/19 – Fifth Sunday after Pentecost

  • Little Sisters of St. Clare
  • The Third Order Society of St. Francis
  • Community of the Lamb
  • Brotherhood of St. Andrew

 

7/21/19 – Sixth Sunday after Pentecost

  • The Order of Saint Francis
  • Episcopal Retirement Communities
  • Earth Ministry

 

7/28/19 – Seventh Sunday after Pentecost

  • Episcopal Mission to Seafarers
  • Refugee Resettlement Office
  • Center for Spiritual Development

 

August 2019 (Ministries & Institutions)

8/4/19 – Eighth Sunday after Pentecost

  • Underhill House, Seattle
  • St. James Family Center, Cathlamet
  • Annie Wright School, Tacoma

 

8/11/19 – Ninth Sunday after Pentecost

  • Charles Wright Academy, Tacoma
  • The Sanctuary: University of Washington Episcopal & Lutheran Campus Ministry

 

8/18/19 – Tenth Sunday after Pentecost

  • Bishop Rickel and the bishop’s staff
  • All Commissions, Committees & Programs of the Diocese
  • Retired clergy, clergy widows/widowers, and clergy households of the diocese

 

8/25/19 – Eleventh Sunday after Pentecost

  • Diocesan Council
  • Board of Directors
  • Standing Committee


September 2019 (Columbia)

9/1/19 – Twelfth Sunday after Pentecost

  • Holy Spirit, Battle Ground
  • St. Matthew, Castle Rock

 

9/8/19 – Thirteenth Sunday after Pentecost

  • St. James, Cathlamet
  • St. Stephen, Longview

 

9/15/19 – Fourteenth Sunday after Pentecost

  • Good Shepherd, Vancouver
  • St. Luke ~ San Lucas, Vancouver

 

9/22/19 – Fifteenth Sunday after Pentecost

  • All Saints, Vancouver
  • St. Anne, Washougal

 

9/29/19 – Sixteenth Sunday after Pentecost

  • St. Timothy, Chehalis
  • St. Peter, Seaview

 

October 2019 (Willapa)

10/6/19 – Seventeenth Sunday after Pentecost

  • St. Andrew, Aberdeen
  • St. Luke, Elma
  • St. Germain, Hoodsport

 

10/13/19 – Eighteenth Sunday after Pentecost

  • St. Benedict, Lacey
  • St. Mark, Montesano

 

10/20/19 – Nineteenth Sunday after Pentecost

  • Chaplains on the Harbor, Westport
  • St. Christopher, Olympia

 

10/27/19 – Twentieth Sunday after Pentecost

  • St. John/San Juan, Olympia
  • St. David of Wales, Shelton

 

November 2019 (Sno Isle)

11/3/19 – All Saints Sunday

  • Transfiguration, Darrington
  • St. Martin-St. Francis, Rockport

 

11/10/19 – Twenty-Second Sunday after Pentecost

  • St. Augustine-in-the-Woods, Freeland
  • St. Aiden, Camano Island

 

11/17/19 – Twenty-Third Sunday after Pentecost

  • Trinity, Everett
  • St. Philip, Marysville
  • St. Hilda-St. Patrick, Edmonds

 

11/24/19 –Christ the King Sunday

  • Our Saviour, Monroe
  • St. John, Snohomish

 

December 2019 (Mount Baker)

12/1/19 – First Sunday of Advent

  • St. Paul, Mount Vernon
  • La Iglesia Episcopal de la Resurrección, Mount Vernon

 

12/8/19 – Second Sunday of Advent

  • St. Paul, Bellingham
  • Christ Church, Blaine

 

12/15/19 – Third Sunday of Advent

  • St. James, Sedro Woolley
  • Christ Church, Anacortes

 

12/22/19 – Fourth Sunday of Advent

  • St. Stephen, Oak Harbor
  • Grace Church, Lopez Island

 

12/29/19 – First Sunday after Christmas

  • Emmanuel, Eastsound
  • St. David, Friday Harbor

 

 

Resource Category: